Savaitgalį akademijoje įvyko permainos. Tėvai ir vaikai apsikeitė vietomis ir šį kartą mūsų dojo rinkosi tėveliai, o vaikai jų laukė laukiamajame. Oku karate akademijoje siekiame, jog ne tik karatekos mokytųsi ir tobulėtų, bet ir visa bendruomenė. Juk ne paslaptis, kad didžiąją laiko dalį vaikai praleidžia su tėvais, kurie atlieka guodėjų, palaikytojų, motyvatorių vaidmenis namuose. Tėvai sporte yra be galo svarbi, nors ir nematoma dalis komandos. Tai kaip gi bendrauti su sportuojančiu vaiku ir į ką reikia atkreipti dėmesį? Papasakoti plaučiau į Oku karate akademiją atvyko sporto psichologė Aistė Žemaitytė. Lietuvos olimpinės rinktinės RIO sporto psichologė, padedanti Lietuvos sportininkams iškovoti Europos čempionatų, Pasalio čempionatų, Olimpinių žaidynių medalius nuo 2004 metų, knygos apie čempiono mentalitetą „Virgilijus Alekna: Mentalinės paslaptys” autorė.
Užsiėmimas buvo padalintas į 3 struktūrines dalis, kurias Aistė pristatė ir pateikė praktinius pavyzdžius sportininkų tėvams.
Adrenalinas ir (pra-)laimėjimo perdirbimas
Visų pirma tam, kad galėtume padėti vaikams kuo geriau pasirodyti varžybose labai svarbu suprasti, kaip jie jaučiasi. Varžybose pirmiausia vaikams išsiskiria adrenalinas. Dėl to jie prisipildo jėgų. Prie to reikia priprasti. Ne išsigąsti, o prisiderinti prie savęs, daugiau kartų pabandant įprastus veiksmus.
Dažnai reiškia, jog vaikams tenka susidurti su netikėtomis situacijomis, kai ne viskas vyksta taip, kaip jie nori: rungties pradžia ne laiku, neišsimiegojo, nepasiėmė vandens į varžybas, nepavyksta padaryti to, ką mokėsi per treniruotę, priešininkas stipresnis nei tikėtasi… Gali būti netikėtų situacijų, kurias teks spręsti pačiam. Tuomet irgi išsiskiria adrenalinas. Be to, žmogus turi prigimtinį refleksą, kuris padeda tokiose situacijose, – orientacinį refleksą. Jeigu prieš akis yra noras, tikslas, o ne baimė, išgąstis, orientacinis refleksas padės susiorientuoti ir išspręsti situaciją geriausiu įmanomu būdu. Varžybose vaikas įgauna įgūdžius, reikalingus susitvarkyti su netikėtomis situacijomis, kuriuos vėliau galės perkelti į gyvenimą.
Varžybos yra tiesioginis vaiko įgūdžių atsipindys. Dėl to, kad vaikas laimi ar pralaimi varžybose, jis nepasikeičia, jis yra toks pats, koks atsikėlė iš ryto – su tais pačiais įgūdžiais. Dėl laimėjimo ar pralaimėjimo vaiko vertė nei išaugo, nei sumažėjo. Kas betgi atsitiko, tai vaikas sužinojo, kokiam rezultatui jo turimų įgūdžių pakanka. Natūrali džiaugsmo reakcija, jei turimų resursų pakako pergalei; arba natūrali frustracijos ar agresijos reakcija, jei buvo pralaimėta. Galima suprasti vaiką, įvardinti jo patiriamą emociją ir perkelti jo dėmesį kitur, geriausia – į kitą veiklą. Juk viskas praeis. To, kas įvyko, nepakeisi, bet ateitį sukurti galima.
Vaikai gali keisti tik savo elgesį, nors varžybų rezultatai priklauso ir nuo kitų faktorių. Svarbu po varžybų susitelkti į tai, ką vaikai gali išmokti, patobulinti, pakeisti ir tai dirbti per treniruotes. Atsižlvelgiant į dalykus, kas padėjo pasiekti gerus rezulatus ar sutrukdė, kitas varžybas vaikai gali susitelkti būtent į tų konkrečių dalykų kontrolę. Tėvai sporte gali būti tas atramos taškas kuris padeda vaikams atrasti savo rutiną ir koreguoti elgesį geresnių rezultatų link.
Mentalinis išsekimas
Vaikai savo veikloje turi ne vien sportą, kuriame dalyvauja varžybose, bet taip pat mokyklą ir net dažnai kitus hobius, būrelius bei veiklas. Kai vaikai užsiima ne viena veikla svarbu atkreipti dėmesį į kokybišką poilsį. Esant dideliam krūviui be kokybiško poilsio gali atsirasti mentalinio išsekimo ženklai, kurie gali lemti vaikų rezultatų kritimą tiek sporte, tiek mokykloje, o galų gale ir motyvacijos sportui praradimą.
Taisyklės tėvams
Nors taisyklių tikrai buvo nemažai, norime išskirti vieną, kurią svarbu atsiminti. Varžybų dieną vaikas turėtų klausyti tik savo trenerio patarimų, ne kitų sportininkų, trenerių, tėvelių, o savo trenerio. Treneris yra tam, kad padėtų sporte, o tėvai sporte – tam kad užaugintų nuostabų žmogų, o augant nuostabiu žmogumi reikia, kad kažkas visuomet palaikytų nepaisant to ar šiandien suklydai ar padarei kažką neįtikėtino!