Apie karate

karate vaikams

Ištakos

Vargu ar yra bent vienas kuris nebūtų girdėjęs apie karate, bet tuo pačiu retas kuris žino tikrąją karate istoriją. Karate treniruotės šiandien skiriasi stipriai tiek savo tikslu tiek principais nuo ištakų. Jeigu kalbant trumpai, Karate atsirado Okinavoje, kuri yra viena iš dabartinės Japonijos salų.

Čia galėtų visa istorija ir pasibaigti, tačiau – jeigu norite sužinoti daugiau – istorija nėra jau tokia paprasta. Karate užuomazgas galima atrasti Indijoje. Legenda sako, jog daugiau nei prieš tūkstantį metų Budistų vienuolis Bodhidarma iš Indijos atvyko į Šaolinį (Kinijoje) ir ten pradėjo mokyti kitus vienuolius savo filosofijos apie kūno ir proto treniravimą. Jo mokymai apėmė fizinių galimybių vystymą bei savigynos elementus.

Kai Kinija ir Okinava, tuo metu tai buvo Riūkū karalystė, pradėjo prekiauti ir bendradarbiauti tarpusavyje, Karate kovos menas pradėjo formuotis. Didžiausias lūžis įvyko 1393-ais metais, kai Kinija atplukdė 36-ias šeimas ir jas apgyvendino viename didžiausių Riūkiū karalystės mieste, Naha. Tai buvo puiki proga Riūkiū karalystės kovos meno atstovams mokytis kartu su Kinijos kovotojais. Tai leido vystytis naujam kovos menui, tačiau Karate, kaip kovos meno pavadinimas, nebuvo minimas. Tuo metu Riūkiū karalystės kovos menai buvo vadinami tiesiog Te (ranka), o Kinijos kovos menai – Toudi (kinietiška ranka).

Karate atsiradimas

Iki pat XX amžiaus šis kovos menas ir buvo tobulinamas Riūkiū karalystėje, kol Gichin Funakoshi 1922-ais metais Japonijoje pristatė Toudi. Tik 1936-ais metais Toudi meistrai nusprendė pakeisti pavadinimą į Karate. Šio pokyčio priežastis buvo Karate mokymas Japonijoje. Pirma, Japonai nemėgo visko, kas susiję su Kinija, tuo pačiu ir kovos meno, kuris reiškė „Kinietiška ranka“ (Toudi). Antra, japonams buvo sunku ištarti „Toudi“. Sprendimas buvo paprastas, kadangi Japonų kalboje kai kuriuos simbolius galima tarti skirtingais būdais, tad “Tou” buvo pakeistas į “Kara”, taip ir atsirado Karate – „Tuščia ranka“.

Karate treniruotės

Gichin Funakoshi išpopuliarino Karate ir jo mokiniai, jo stilių pavadino Shotokan, pagal poeto slapyvardį Shoto. Funakoshi’s susistemino Karate kovos meną, todėl dabar buvo lengviau jo mokyti dideles grupes. Tai leido Funakoshi mokiniams populiarinti šį stilių visame pasaulyje, taip Shotokan Karate stilius atsirado ir Lietuvoje.

Pats Gichin Funakoshi buvo prieš karate stilių egzistavimą, jis manė, jog tai gali būti didelė spraga bandant išlaikyti kovos meno visumą. Tačiau jo mokiniai pavertė Shotokan karate populiariausiu karate stiliumi pasaulyje. Net Kyokushin karate ir Taekwondo šaknys slypi Shotokan karate stiliuje, nes jų kūrėjai mokėsi pas Gichin Funakoshi. Kuo toliau, tuo vis daugiau Karate stilių atsiranda pasaulyje, šiuo metu, jų yra keli šimtai. Karate plečiasi, bet jį bando suvienyti sporto pasaulis.

Sportinis karate

Nuo 1963-ių metų bandoma suburti Karate meistrus varžytis tarptautiniu mastu, tai daroma dviejose pagrindinėse rungtyse: kumite (kova) ir kata (Karate formų demonstravimas). 1990-ais metais, populiariausi karate stiliai: Shotokan, Wado-ryu, Goju-ryu, Shito-ryu susivienyjo ir sukūrė WKF (World Karate Federation), kurią pripažino Tarptautinis Olimpinis komitetas. 2016-ais metais buvo paskelbta, jog 2020 metais Karate yra įtraukiamas į Olimines žaidynes. WKF sukurtos varžybų taisyklės leidžia varžytis karate sportininkams, nepaisant jų karate stiliaus, taip vienijant karate entuziastus.

Karate treniruotės

Tai dar nėra išsami karate istorija, apie ją galima sužinoti daug daugiau, nes ji apima nemažai kultūrinių, istorinių, politinių bei socialinių faktorių. Karate apima ne vien savigynos elementus, bet tuo pačiu kūno bei proto treniravimą, tobulinimą bei vertybių sistemą, kurioje labai svarbi pagarba.

Mūsų akademija

Oku Karate Akademija moko Shotokan karate stiliaus pagrindu, kuris buvo kurtas Gichin Funakoshi ir jo mokinių pagalba suformuotas Japonijoje. Mes neapsiribojame šiuo stiliumi, nes orientuojamės į WKF, Olimpinį karate, kuriuo skatiname atvirumą kitiems stiliams bei šalims, mokydamiesi taip, jog Karate vėl būtų vientisas. Tai atsispindi ir mūsų pavadinime Oku (オーク), kuris japoniškai reiškia „Ąžuolas“. Tai nėra tradicinis Ąžuolo pavadinimas japonų kalba, bet skolinys iš anglų kalbos. Pavadinimu Oku liudijame savo šaknis, bet tuo pačiu akcentuojame, jog karate yra tarptautinis fenomenas, o Oku akademija to atspindys Lietuvoje.

Karate treniruotės

Karate treniruotės

Mūsų akademijoje vedamos karate treniruotės ugdo ne tik vaikus, bet ir suaugusius. Čia kuriama saugi, smagi erdvė, palanki kūno ir proto tobulėjimui. Skatinamas atvirumas, draugiškumas, sveikata, tobulėjimas bei, žinoma, linksmybės!